10.8 C
Скопје
28. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Борис Писториус ќе биде нов министер за одбрана на Германија

Германски „Билд“ ја објави информацијата дека германскиот канцелар Олаф Шолц нашол нов министер за одбрана откога Кристин Ламбрехт поднесе оставка пред неколку дена!

Министерот за внатрешни работи на Долна Саксонија, Борис Писториус (62), ќе стане нов министер за одбрана, според информациите на „Билд“ од владини кругови.

Пред тоа тој беше на позиции на локално ниво, вклучително и како градоначалник на Оснабрик, град во северозападната германска провинција.

Според информациите, Шолц веќе ги информирал своите коалициски партнери за оваа одлука.