Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Бајден продолжува со гафовите, Американците почнаа сериозно да се грижат за неговото здравје

Американскиот претседател Џо Бајден ја продолжи својата серија гафови во врска со американската потпретседателка Камала Харис бидејќи тој ја нарекува Харис „претседателе Харис“ најмалку шести пат, овој пат за време на обраќањето во Белата куќа.

Последниот гаф се случи на 12 јануари за време на говорот за новите безбедносни мерки на границата меѓу САД и Мексико, во кој Бајден особено ја истакна позитивната улога на „претседателот Харис“ во подобрувањето на ситуацијата во земјите од кои доаѓаат мигрантите во САД.

Претседателот Бајден ѝ посака среќен роденден на „претседателот Харис“ во октомври 2022 година, пишува „Вашингтон тајмс“.

Американскиот претседател често е под будното око на медиумите поради честите гафови во разни ситуации.

Можеби најмногу внимание привлече Бајден во септември 2022 година кога од публиката ја повика починатата републиканска конгресменка од Индијана, Џеки Валорски.

Џеки Валорски загина во сообраќајна несреќа на почетокот на август 2022 година.