Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

(Видео) Патник го сними падот на непалскиот авион

Спасувачите денеска открија две црни кутии од непалскиот авион што се урна во неделата.

Податоците од пилотската кабина и рекордерот на податоци за летот може да помогнат во истрагата за утврдување на причините за падот на авионот „АТР-72“ во близина на градот Покар.

Службеникот на аеродромот во Катманду, Текнат Ситаула, рече дека црните кутии се во добра состојба, „барем однадвор“.

Во несреќата загинаа најмалку 68 лица. Спасувачите се борат со лошите временски услови и слабата видливост за да ги пронајдат преостанатите четири лица, кои се исчезнати.

Еден од патниците успеал да го сними моментот кога авионот паднал, а застрашувачката снимка можете да ја гледате во продолжение.