Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Ердоган најави што мора да направат Шведска и Финска ако сакаат да влезат во НАТО

Шведска и Финска мора да екстрадираат до 130 терористи во Турција пред турскиот парламент да го одобри нивното барање за влез во НАТО, изјави претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган.

По руската инвазија на Украина, двете земји побараа членство во НАТО, што мора да го потврдат сите 30 членки на Алијансата.

Турција особено ја посочи Шведска како земја која мора да заземе јасен став против луѓето кои Анкара ги смета за терористи, од кои повеќето се курдски милитанти. Анкара ја обвинува групата за обидот за државен удар во 2016 година.

Во јуни 2022 година, Шведска и Финска потпишаа договор за екстрадиција со Турција за да се надминат приговорите на Анкара и да се приклучат на НАТО.

„Им рековме, ако не ни ги предадете терористите, вашето барање нема да помине во парламентот“, рече Ердоган, алудирајќи на заедничката прес-конференција во ноември со шведскиот премиер Улф Кристерсон.

Минатата недела Анкара ја осуди видео монтажата направена од група блиска до Курдистанската работничка партија (ПКК) во Шведска, на која кукла со ликот на претседателот Ердоган виси обесена за нозе и го нарекуваат „диктатор“.

Двете земји ветија дека ќе ги депортираат или екстрадираат осомничените за тероризам. Портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин во саботата предупреди дека времето истекува и дека доколку двете земји ги исполнат ветувањата, парламентот ќе ги ратификува нивните барања пред претседателските и парламентарните избори во мај.

Калин смета дека Турција „не бара од Шведска или Финска ништо што не е во согласност со нивниот закон“ и додава дека Анкара е „многу реална“.

Кристерсон претходно во понеделникот рече дека неговата земја е во „добра позиција“ во врска со ратификацијата на членството во НАТО од страна на Турција.