Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСветТОП ВЕСТИ

Објавено е видео од моментот кога авионот се урна во Непал, при што загинаа најмалку 40 луѓе

Бројот на загинати во најтешката авионска несреќа во Непал во последните пет години се искачи на 40, соопшти денеска официјален претставник на непалската воздухопловна агенција, откако претходно воен портпарол објави дека најмалку 16 лица загинале.

Стотици спасувачи продолжуваат да го пребаруваат ридското место на несреќата, каде што се урна авионот на Јети ерлајнс кој полета од главниот град Катманду.

„Спасувачките операции се во тек. Времето беше ведро“, изјави портпаролот на Непалската агенција за цивилно воздухопловство, Јаганат Нирула.

Државната телевизија на Хималаите прикажа црн чад како извира од местото на падот на авионот и спасувачките екипи околу остатоците.

Авионот АТР 72 на Јети ерлајнс на летот од Катманду превезувал 72 лица, меѓу кои две деца и четворица членови на екипажот, изјави портпаролот на авиокомпанијата Сударшан Бартаула.