Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кина успешно лансираше 14 сателити

Кина денеска успешно лансираше 14 сателити за различни намени со помош на ракетата-носач „Long March 2D“ од центарот за лансирање Таијуан на северот на Кина, во провинцијата Шанкси, објави кинеската држава „CGTN“.

Ракетата беше лансирана во 11:14 часот по локално време и сите сателити влегоа во планираната орбита.

Соопштено е дека се лансирани сателитите за далечинско набљудување Cilu-2 и Cilu-3, кои ќе се користат за мониторинг во областа на земјоделството и шумарството, заштитата на животната средина, транспортот и превенцијата од катастрофи.

Ова беше 462-та мисија од серијата „Долг марш“ на разкети-носачи.