Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Врховниот суд на Бразил започна истрага против Болсонаро

Врховниот суд на Бразил вчера се согласи да започне истрага против поранешниот претседател Жаир Болсонаро за наводно поттикнување антидемократски протести кои завршија со упад на неговите поддржувачи во владините згради во Бразилија.

„Јавните личности кои продолжуваат со кукавичкиот заговор против демократијата обидувајќи се да воведат вонредна состојба ќе бидат повикани на одговорност“, рече судијата Александре де Мораес, кој се согласи со барањето на федералните обвинители за отворање истрага.

Болсонаро, кој моментално се наоѓа во САД, ќе биде под истрага од обвинителите за можно „поттикнување и интелектуално авторство на антидемократски дејствија што резултираа со вандализам и насилство во Бразилија минатата недела“, се вели во соопштението од канцеларијата на јавниот обвинител.

Врховниот суд веќе нареди апсење на поранешниот министер за правда на Болсонаро, Андерсон Торес, затоа што дозволил да се одржат протести во главниот град на Бразил, откако тој ја презеде одговорноста за јавната безбедност на Бразил.

Илјадници приврзаници на Болсонаро го вандализираа Врховниот суд, Конгресот и претседателската палата минатиот викенд, сакајќи да предизвикаат хаос и воен удар што ќе го собори претседателот Луис Инасио Лула да Силва и ќе го врати на власт лидерот на екстремната десница.

По поразот на изборите во Бразил во октомври од Лула, Болсонаро го напушти Бразил во Соединетите држави пред крајот на неговиот мандат, избегнувајќи да му ја предаде претседателската лента на својот левичарски ривал на неговата инаугурација.

Министерот за правда, Флавио Дино, на прес-конференција рече дека ќе почека до следната недела за да го преоцени случајот на Торес, посочувајќи дека може да се побара негова екстрадиција доколку поранешниот министер не се предаде, како што најави.

Налогот за апсење против Торес беше издаден од Де Мораес, кој го отпушти шефот на безбедноста на Бразилија само неколку часа по инцидентот.