Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Престрелка на погреб во Лондон: Повредени три жени и дете

Во престрелката на погреб во Лондон повредени се четири лица, меѓу кои три жени и едно седумгодишно девојче.

Во нив било пукано од автомобил кој во моментот на погребот минувал покрај црквата. Три жени на возраст од 48, 54 и 41 година се пренесени во болница со повреди кои не се опасни по живот, а состојбата на девојчето се уште не е позната.

Очевидци велат дека било трауматично.

„ Никој не знаеше дали се работи за бомба или за вооружен маж. Баравме места за криење. Сите само се забивме во аглите каде што можевме. Тргнавме по 10-тина минути – изјави очевидецот.

Се трага по напаѓачите.