Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Макрон: Егзекуцијата на британско-иранскиот државјанин е грозоморен и варварски чин

Егзекуцијата на британско-иранскиот државјанин Алиреза Акбари е грозоморен и варварски чин, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон.

Тој изрази солидарност со Британија, која ја осуди егзекуцијата, и покрај повиците од таа земја и од САД да го ослободат Акбари (61), откако беше осуден на смрт под обвинение за шпионирање за Британија.

Во аудио снимката што ја емитуваше Би-Би-Си во средата, Акбари рече дека ги признал злосторствата што не ги извршил откако бил мачен.