Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Мадуро најави создавање на моќен блок: Со Русија и Кина против униполарниот свет предводен од Америка

За време на неговиот годишен говор во парламентот на Венецуела во петокот, Мадуро рече дека неодамна разговарал со претседателите на Бразил, Колумбија и Аргентина за формирање нова регионална организација.

Според Мадуро, дојде време да се „обединат напорите и начините во Латинска Америка и Карибите за да се унапреди во формирањето на моќен блок на политички сили, економска моќ што зборува со светот“.

Венецуелскиот претседател додаде дека овој блок ќе создаде „нови полови на моќ“ и ќе биде сојузник на Русија и Кина, чии лидери Мадуро ги нарече „постари браќа“.

Таков сојуз би бил „онаа заедница на заедничка судбина за која зборува нашиот постар брат, претседателот Кси Џинпинг“ или „оној мултиполарен и мултицентричен свет за кој зборува нашиот постар брат, претседателот Владимир Путин“, додаде Мадуро.

Путин постојано го критикуваше концептот на „униполарен свет“ во кој доминираат САД. Во септември, тој тврдеше дека обидите да се постигне таа конфигурација „добиле апсолутно грда форма“.

Во меѓувреме, Пекинг рече дека Кина и Русија „заеднички промовираат мултиполарен свет и не признаваат униполарна хегемонија“.

За време на поранешниот претседател Доналд Трамп, САД ги прогласија изборите во Венецуела во 2018 година, на кои Мадуро победи за да обезбеди втор мандат на власт, за „нелегитимни“.

Вашингтон започна кампања за „максимален притисок“ за да го собори од власт со воведување остри санкции кон Каракас, кои вклучуваа ембарго за нафта.

САД, исто така, му понудија поддршка на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, признавајќи го како „привремен претседател“ на Венецуела во 2019 година. По овој потег, владата на Мадуро ги прекина дипломатските врски со Вашингтон.

Меѓутоа, во следните години, обидите да се отстрани Мадуро од власт, кои вклучија серија улични протести и отворен обид за државен удар, не успеаја.

Кон крајот на декември, опозициските пратеници во Венецуела гласаа за распуштање на „привремената влада“ предводена од Гуаидо.

Иако САД сè уште формално не го признаваат Мадуро, стапија во дипломатски контакти со Каракас за да преговараат за размена на затвореници и укинаа некои санкции – пренесе РТ.