Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Иран погуби човек за кој тврди дека е поврзан со смртта на нуклеарен научник

Иран со бесење го погуби британско-иранскиот државјанин Алиреза Акбари, објави денеска новинската агенција Мизан, откако го осуди на смрт под обвинение за шпионирање за Велика Британија.

Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли во петокот рече дека Иран не смее да го погуби Акбари, поранешен заменик министер за одбрана на Иран.

Велика Британија ја опиша смртната казна како политички мотивирана и повика на негово итно ослободување.

„Алиреза Акбари, кој беше осуден на смрт под обвинение за корупција и опсежни дејствија против внатрешната и надворешната безбедност на земјата преку шпионажа за британската владина разузнавачка служба… е погубен“, објави Мизан на Твитер.

Тој е обвинет дека за шпионажа примил 1.805.000 евра, 265.000 фунти и 50.000 долари. Во аудио снимка емитувана од Би-Би-Си на персиски во средата, Акбари рече дека ги признал злосторствата што не ги извршил за време на неколкумесечната тортура во притвор.

Иранските државни медиуми во четвртокот објавија видео во кое велат дека покажува дека Акбари имал улога во атентатот во 2020 година на врвниот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризаде, кој беше убиен во напад во 2020 година надвор од Техеран за кој тогашните власти го обвинија Израел.

Во видеото, Акбари не признава вмешаност во атентатот, но вели дека британски агент побарал од него информации за Фахризаде.

Врските меѓу Лондон и Техеран се влошија во последниве месеци, бидејќи напорите за заживување на нуклеарниот договор со Иран од 2015 година, во кој страна е и Велика Британија, заглавија.

Велика Британија, исто така, го критикуваше насилното задушување на антивладините протести од Иран предизвикани од смртта во притвор на 22-годишната курдска девојка Махса Амини,пренесе Индекс.хр.