Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Дојче веле: Путин веќе изгуби една важна војна

Би било прерано да се зборува за воен пораз на Русија. Но, Владимир Путин ја загуби гасната војна против Германија – тоа веќе може да се каже со сигурност.

Затоа што Германија има најголем капацитет за складирање на природен гас во целата Европска Унија. А кога кон средината на јануари се уште се полни 90 отсто, во екот на грејната сезона, тоа значи: прекинот на снабдувањето со руски гас повеќе не е опасност, пишува Андреј Гурков во коментар за Дојче веле.

Во времето на рускиот напад на Украина пред речиси 11 месеци, Германија покриваше повеќе од половина од своите потреби со гас од Русија. Затоа, за Москва, уценувањето на Германија беше сржта на економскиот притисок врз ЕУ, кој беше создаден со цел да ја поткопа европската поддршка за украинскиот народ и неговата армија.

Но, тој план не успеа. Германците не смрзнуваат во своите станови, не мора да ја запрат работата на фабриките. Дури и во официјален Берлин исчезна стравот дека Москва може да ја парализира Германија поради одмазда.

Со други зборови: Германците живеат веќе пет месеци без наводно суштински потребен руски гас – и се чини дека најголемата европска економија добро се справува со тоа.

Доказ за изгубената гасна војна на Путин се и јасни потврди за смирување на ситуацијата, што германската економија и населението ги добија истовремено од два извора – од државната регулаторна институција и од една економска асоцијација.

Професионалците им гарантираат на германските компании и домаќинства дека не треба да очекуваат проблеми со снабдувањето со гас ниту оваа, ниту следната зима, под претпоставка дека „тековните заштеди на потрошувачите ќе останат на сегашното ниво“, објави ИНЕС.

Сè на сè, сето ова е убедлива потврда дека Путин навистина ја загубил гасната војна. Германија влезе во 2023 година без руски гас, но и без страв од таа загуба.

Токму тука лежи поразот на Кремљ: рускиот природен гас повеќе не е соодветно оружје против Германија. Но, последиците од таа изгубена гасна војна се уште подалекусежни: државниот концерн Газпром сега го загуби својот најважен странски пазар.

Имено, пред една година четвртина од вкупниот извоз отиде во Германија.