9.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Болсонаро ја изпразнил државната картичка: Плаќал вечери по 20.000 долари, оставил богатство во пекарници

Официјалната кредитна картичка на поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро открива колку тој навистина е екстравагантен – тој потрошил пет милиони американски долари за време на неговиот четиригодишен мандат, што не е чудно ако се земе предвид дека платил повеќе од 21.000 долари за едноставна скромна вечера.

Имено, во петокот новата бразилска влада на својата веб-страница објави изјава за состојбата на сметката на официјалната картичка на поранешниот шеф на државата. Заедно со Болсонаро, неговиот тим од 21 лице исто така имал пристап до кредитната картичка.

За разлика од неговите претходници, Болсонаро беше таинствен за трошоците, но неговиот наследник Луис Инасио Лула одлучи да го објави тоа јавно. Болсонаро рече дека не потрошил „ниту еден денар“ со картичката, но сметките покажуваат поинаку.

Така, Болсонаро потрошил повеќе од 235.000 американски долари на годишни одмори во 2019, 2020 и 2021 година.

На бензинска пумпа еднаш тој потрошил речиси 14.000 долари и 286.000 долари за неколку престои во луксузен хотел во Гуаруча, туристички град веднаш надвор од Сао Паоло.

Сепак, изгледа дека Болсонаро најмногу потрошил на раскошни ручеци и вечери. За време на посетата на релативно евтин ресторан во Боа Виста, во државата Рораима, со картичката на претседателот платена е сметка од повеќе од 21.000 долари.

Во текот на четири години, тој оставил повеќе од 71.000 долари на пекарница во Рио де Жанеиро, со едно купување во вкупна вредност од речиси 11.000 долари. Таа сума е потрошена ден по венчавката на синот на Болсонаро и пред велосипедскиот собир организиран од приврзаниците на Болсонаро на улиците на Рио.

На пример, повеќе од 1.600 долари се потрошени за сладолед.

Спонзорирано: