Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

НАТО преместува неколку извидувачки авиони во Романија за да ги надгледува руските борбени активности

Организацијата на Северноатлантскиот договор (НАТО) ќе премести неколку свои извидувачки авиони од својата база во Германија во Романија за да ја надгледува руската воена активност.

Во вторник, 17 јануари, во Букурешт треба да пристигнат системите за воздушно предупредување и контрола на надзорот (АВАКС) „за да го поддржат зголеменото присуство на алијансата во регионот и да ја следат руската воена активност“, соопшти денеска НАТО.

Авионите АВАКС, кои вообичаено се сместени во базата на НАТО во Гејленкирхен кај Ахен, ќе бидат стационирани во базата на романските воздухопловни сили во Отопени во близина на Букурешт, на околу 200 километри од источната граница на земјата со Украина и таму ќе останат неколку недели.