Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Макрон рече: Нема да барам прошка од Алжир за француската колонизација

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека нема да бара прошка од Алжир за француската колонизација, но се надева дека ќе продолжи да работи на помирување со неговиот алжирски колега Абделмаџид Тебуне.

– Не е до мене да барам прошка, не се работи за тоа, тој збор би ги раскинал сите наши врски – изјави тој во интервју за магазинот Le Point.

Тој додаде дека најлошо ќе биде тие да одлучат да се извинат и секој да тргне по својот пат.

– Работењето на меморијата и историјата не е расчистување на сите сметки – изјави тој.

Во изјавата за медиумите тој исто така истакна дека се надева оти Тебуне ќе може да дојде во Франција во 2023 година, со цел да го почести минатогодишното патување на Макрон во Алжир и да продолжи со нивната работа на невиденото пријателство на овие две земји.

Вековната колонизација на Алжир од страна на Франција и жестоката војна за независност од 1954 до 1962 година оставија длабоки лузни на двете страни, кои Макрон наизменично ги поттикнуваше и смируваше во текот на неговата политичка кариера.

Во 2017 година, тогашниот претседателски кандидат Макрон ја нарече француската окупација злосторство против човештвото.