Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во Шведска обесена кукла која наликува на Ердоган, стигна брза реакција (ВИДЕО)

Турција го покани шведскиот амбасадор во Анкара, Стефан Херстром, на состанок.

Амбасадорот е повикан на разговор во Стокхолм, градот градот каде врза за нозете висеше маскотата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

По рускиот напад на Украина, Шведска побара одобрение од Турција за влез во НАТО.

Анкара соопшти дека Шведска треба да заземе појасен став против терористите, главно курдските екстремисти и организацијата што ја обвинува за обидот за државен удар во 2016 година.

На видеото објавено од провладините турски медиуми се гледа протест на членовите на Работничката партија на Курдистан (ПКК), за време на кој тие носат маскота на Ердоган пред градското собрание на Стокхолм.

Видеото покажува присуство на многу мал број луѓе.

Шведскиот министер за надворешни работи Тобијас Билстром рече дека Стокхолм го осудува инцидентот, но не се осврна директно на ниту една земја.

„Владата ја штити отворената дебата за политичките избори, но силно се оградува од заканите и омразата против политичките претставници“, напиша тој на Твитер.

„Фактот дека терористите на ПКК можат да ја предизвикаат шведската влада во срцето на Стокхолм е доказ дека шведските власти не ги презеле неопходните чекори против тероризмот“, рече на Твитер директорот за комуникации на турското претседателство Фахретин Алтун.