Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Пакет со ураниум запленет на аеродромот во Лондон: Количината не претставува закана за луѓето

Британската антитерористичка полиција покрена истрага по откривањето на пакет со ураниум на аеродромот Хитроу во Лондон. Пратката пристигнала во Обединетото Кралство со патнички лет пред Нова година.

Британските медиуми повикувајќи се на свои извори пишуваат дека пакетот со ураниум пристигнал во Велика Британија од Оман. Пакетот првично беше испратен од Пакистан.

Консултантот за управување со ризик, Сали Лавсли, рече дека ова може да значи дека Лондон се користи за трговија со ураниум и проверка колку може да се продаде.

– Ова е многу сериозно. Ако е така, ова е показател за вооружувањето што го гледаме – рече Лавслеј, а пренесе Еуроњуз.

Исто така, беше наведено дека таквите супстанции не треба да бидат во комерцијален авион.

– Можеме да транспортираме нуклеарни материјали како ураниум и плутониум низ целиот свет. Ова обично се прави во добро заштитени специјални контејнери, но не и во патнички авиони – Хамиш де Бретон-Гордон, експерт.

Она што исто така се истакнува е дека службениците за спроведување на законот забележале дека количината на ураниум не е значајна и не претставува закана за луѓето. Не се уапсени во врска со инцидентот.