Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусCentarСвет

Нов вид корона првпат регистриран во Русија

„Првиот случај на инфекција со сојот XBB.1.5 е потврден во регионот на Пенза при секвенционирање на геномот на коронавирусот“, се наведува во извештајот на „Роспотребнадзор“. Нов подвид на омикрон, кракен, првпат е откриен во Русија, соопшти денеска руската државна служба за заштита на потрошувачите и благосостојба на граѓаните „Роспотребнадзор“.

Според санитарниот надзорник, во Русија има многу потсоеви на омикрон, но најдоминантна е БА.5.