Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Бродовите и подморниците на Путин испловија: Се подготвува ли нешто големо?

Во средата наутро, бродовите и подморниците на руската морнарица масовно ја напуштија својата база во Новоросијск во Црното Море, пишува порталот Навалњуз.

Тоа е многу необичен маневар и можен сигнал дека руската армија подготвува нешто големо, се додава во анализата на порталот.

Меѓу пловните објекти што ја напуштија базата се и амфибискиот јуришен брод од класа 11711 Иван Грен и сите три дизел-електрични подморници Project 636 кои беа присутни во базата, изјавија извори за Naval News. Имаше и други воени бродови, а во пристаништето останаа само неколку воени бродови и помошни бродови.

Неодамна, по украинскиот напад на мостот на Крим, бродот „Пјотр Моргунов“ требаше да испорача стока од Русија до Севастопол, што значи дека десантните бродови на руската морнарица биле пуштени во употреба како транспортни бродови. Сепак, фактот што овој пат испловиле и подморници, сугерира дека тоа можеби е повеќе од само мисија за снабдување.

Едно од објаснувањата би можело да биде дека тоа би било масовно тестирање на подготвеноста на екипите. Базата досега не била цел на напад, но е во домет на украинските поморски дронови, мали чамци без екипаж натоварени со експлозив. Поморските беспилотни летала се најпознати по драматичниот напад на Севастопол на 29 октомври.

Но, Русија веќе ја зајакна одбраната во своите поморски бази, со воени бродови и подморници сега заштитени со повеќе пловечки бариери кои би требало да обезбедат заштита од напади со поморски беспилотни летала. Ова ја прави оваа теорија неверојатна.

Друга теорија е дека руската морнарица е вклучена во некаква воена операција. Последниот пат кога порталот Naval News објави за невообичаено зголемување на активноста на руската морнарица, следеше разорен ракетен напад врз Украина. Ова сè уште не го објаснува масовното лансирање бидејќи тоа би било првпат сите три подморници да учествуваат во ист напад. Згора на тоа, фактот дека амфибиските бродови и подморниците пловеле заедно, исто така, сугерира дека ракетните напади не биле причина за споменатиот маневар.

Трета теорија е дека се подготвува некаква форма на амфибиско слетување. Се шпекулира дека тоа би можело да се случи на југозападот на Украина со цел да се воспостави копнен мост кон Придњестровје. Оваа непризнаена држава поддржана од Русија е дел од Молдавија и се граничи со Украина, а целта на Русија отсекогаш се веруваше дека е нејзино припојување на нејзината територија.

Подморниците во ова сценарио би биле вклучени во пошироките разузнавачки или безбедносни мисии на амфибиските бродови.

Но, забележува Naval News, и ваквото слетување изгледа нереално. Морската пешадија, слична на американските маринци, распоредена во внатрешноста на Украина е доста исцрпена, а процесот на обнова на пешадиските сили на маринците ќе трае со месеци, па дури и со години.

И покрај сето ова, не треба целосно да се исклучи можноста за некаков облик на амфибиско работење.