Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Блинкен: Ќе се обидеме да спречиме конкуренцијата со Кина да прерасне во конфликт

Американскиот државен секретар, Ентони Блинекн денеска изјави дека Кина е „најголемиот заеднички стратешки предизвик“ за Вашингтон и Токио, како и за нивните сојузници, и дека САД ќе се обидат конкуренцијата со Кина да ја претворат во конфликт.

„Јас и моите јапонски колеги се согласуваме дека Кина е најголемиот заеднички стратешки предизвик со кој се соочуваме ние, како и нашите сојузници и партнери“, рече Блинкен на заедничката конференција со јапонскиот министер за надворешни работи, Јошимаса Хајаши и јапонскиот министер за одбрана Јасуказу Хамада.