Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Гутереш: Оваа година ни треба мир повеќе од кога било

Во 2023 година ни треба мир повеќе од кога и да било, рече генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш во својата новогодишна порака и истакна дека ни треба мир меѓусебно.

Ни треба мир на улиците и заедниците, со целосна заштита на сите човекови права, во светилишта, со почитување на верувањата меѓусебно, како и мир на интернет, без говор на омраза и злоупотреба, нагласи Гутереш.

„Во 2023 година да го ставиме мирот во срцето на нашите зборови и дела. Заедно да ја направиме 2023 година кога мирот ќе биде вратен во нашите животи, нашите домови и нашиот свет“, рече генералниот секретар на ОН.