Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Тројца уапсени за потонувањето на сплавот „Фристајлер“ на новогодишната ноќ во Белград

Сопственикот, директорот и управителот на сплавот „Фристајлер“ се уапсени поради инцидентот што се случи на новогодишната ноќ кога тој предмет потона во реката, јавува српски „Блиц“.

Тројката е осомничена дека на 31 декември 2022 година дозволила поголем број луѓе на сплавот од капацитетот на тој објект, кој делумно потонал поради тоа и ја загрозил безбедноста на голем број луѓе.

Сите гости биле бргу евакуирани од сплавот, а неколку луѓе биле полесно повредени. Многу гости останаа без своите работи, а она што беше спасено во понеделникот беше изложено пред сплавот за луѓето да си го соберат.