Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусCentarСветВо тренд...

Корона хаос во Кина: Речиси 70 отсто од населението на Шангај заразено со КОВИД

Лекар во една од водечките болници во Шангај рече дека е можно 70 отсто од населението во градот да е заразено со СОВИД-19 по наглиот пораст на инфекциите во Кина, објавија во вторник државните медиуми.

Зголемувањето на инфекциите доаѓа откако строгите ограничувања беа нагло ублажени минатиот месец со мало предупредување или подготовка.

Чен Ержен, потпретседател на болницата Руиџин и член на експертскиот советодавен комитет за СОВИД во Шангај, процени дека повеќето од 25 милиони луѓе кои живеат во градот можеби се заразени.

„Сега случаите се шират многу брзо во Шангај и можеби 70 отсто од населението е веќе погодено, што е 20 до 30 пати повеќе отколку во април и мај“, рече Ержен за Даџиангдонг студио, медиум во сопственост на Комунистичката партија.

Од април минатата година, Шангај практикува двомесечно правило за карантин, при што повеќе од 600.000 жители беа заразени, а многумина мораа да останат во карантински центри.

Но, сега варијантата Омикрон неконтролирано се шири низ градот, а експертите предвидуваат дека инфекциите ќе го достигнат врвот на почетокот на 2023 година.

Во другите поголеми градови, вклучувајќи ги Пекинг, Тијанџин, Чонгкинг и Гуангжу, кинеските здравствени власти веруваат дека бранот веќе го достигнал својот врв.

Чен додаде дека болницата во која работи во Шангај има 1.600 итни приеми дневно, двојно повеќе од бројот пред да бидат укинати ограничувањата, од кои 80 проценти се пациенти со ХОВИД.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе