Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Две силни експлозии опустошија станбени згради во Стокхолм

Две моќни бомби опустошија станбени згради во шведскиот главен град Стокхолм, објавија во понеделник локалните медиуми.

Во експлозиите нема повредени, но пет лица се уапсени под сомнение дека извршиле различни криминални дејствија, јави државната телевизија СВТ.

Контрадиверзантски и крим-техничари вршат увид на местото на настанот, а полицијата започнала и прелиминарна истрага за инцидентите.

Експлозијата во населбата Гримста, во западниот дел на Стокхолм, одекнала околу три часа по полноќ по локално време.

Според полицискиот извештај, зградата претрпела голема штета.

Локалните медиуми објавија дека осомничен за вмешаност во инцидентот е познат локален рапер кој е уапсен. Познато е дека раперот има врски со криминални кругови, пишува весникот „Афтонбладет“.

Полицијата смета дека експлозијата можела да биде насочена кон друг познат рапер, се наведува.

По експлозијата се потресени бројни жители на Гримста, а искршени се прозорци во неколку станови.

Втората експлозија се случи во Багармозен, на југот на Стокхолм, нешто пред 4:30 часот по локално време. Како што јавува СВТ, вчераутро е уапсен маж под сомнение дека учествувал во опасно уништување и закани.

Полицијата во моментов не ги поврзува двете експлозии, но вели дека ќе истражи по неколку неодамнешни инциденти во градот.

Експлозиите се зачестени во Шведска, каде членовите на бандата често ги напаѓаат ривалите со експлозивни направи.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе