Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Британски дипломат се лизнал и паднал од карпа на “Шар Планина”, КФОР го извлекол со хеликоптер (ФОТО)

Планинската спасувачка служба на Косово ги соопшти деталите за акцијата по спасувањето на припадникот на британската амбасада, кој беше повреден на Шар Планина.

Во брза координација со полицијата и скијачкиот центар, со жичара до највисоката точка беше овозможено транспортирање на планински спасувачи, додека другата екипа со опрема за помош и евакуација од земја почна да се качува до повредените.