Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Борел: Во година на војна и енергетска криза ЕУ не попушти пред уцените на Путин

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, во авторски текст на блогот на дипломатската служба на ЕУ рече дека во годината на војната во Украина, енергетската и климатската криза, и покрај зависноста од увозот на руски фосилни горива , Унијата не „попушти пред уцените на Путин“.

„Успеавме да ја пополниме празнината и да ги финализираме важните реформи за да ја забрзаме нашата енергетска транзиција и тоа ќе има значително геополитичко влијание“, рече Борел.

Според него, освен во самата Украина, војната предизвика сериозна енергетска криза во Европа и поради начинот на кој Русија ја користи енергијата.