Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Сменет е најмоќниот човек по Ким Џонг-Ун

Парк Јонг-Чон ја напушти функцијата заменик-претседател на Централната воена комисија на владејачката Работничка партија и секретар на Централниот комитет на партијата.

Северна Кореја го отстрани најмоќниот воен функционер по врховниот лидер Ким Џонг-ун, објавија државните медиуми

Потпретседател на Централната воена комисија на владејачката Работничка партија и секретар на Централниот комитет на партијата, беше сменет од Ри Јонг Гил на годишниот состанок на комитетот минатата недела, објави државната новинска агенција КЦНА, без да наведе причина за промената.

Пјонгјанг редовно менува членови на раководството, а партиското собрание на крајот на годината често се користи за објавување на кадровски реконструкции и важни политички одлуки

Државната телевизија го прикажа Парк Јонг-Чон како седи со наведната глава во првиот ред од салата за време на состанокот додека другите членови ги креваа рацете за да гласаат за кадровски прашања, за подоцна да го покажат неговото место празно.