Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Британците сакаат референдум за повторно пристапување во ЕУ

Обединетото Кралство пред две години излезе од Европската унија, а речиси две третини од Британците поддржуваат референдум за повторно приклучување кон Унијата.

Истражување за „Индипендент“ покажува и дека бројот на луѓе кои се против друго гласање падна на помалку од една четвртина од гласачите кои сега се против референдум.

Обединетото Кралство официјално ја напушти ЕУ на 31 јануари 2020 година, но за време на „транзицискиот период“ ги почитуваше законите на Брисел и остана на единствениот пазар до 31 декември 2020 година. Оттогаш, Британците веруваат дека економијата, Обединетото Кралство глобалното влијание и способноста за контрола на сопствената граница се влошиле, покажуваат и истражувањата.

Се чини дека ова придонесе за зголемување на бројот на оние кои сакаат иден референдум за членство. Бројот на оние кои велат дека треба да има уште едно гласање сега е 65 отсто, во однос на 55 отсто во истиот период минатата година.

22 отсто од Британците сакаат референдумот да се одржи веднаш, 24 отсто во следните 5 години и 11 отсто во следните 6-10 години.

Само 4 отсто сметаат дека треба да се одржи втор референдум за повеќе од 20 години, додека оние кои велат дека никогаш не треба да има нов референдум паднале од 32 на 24 отсто.

Истражувањето покажа дека 54 отсто од граѓаните сега велат дека Брегзит е погрешна одлука, во однос на 46 отсто минатата година, на првата годишнина од излегувањето на Велика Британија.

Вкупно 56 отсто од Британците сега мислат дека напуштањето на ЕУ ја влошило економијата, од 44 отсто. Половина од Британците мислат дека тоа ја влошило способноста на Обединетото Кралство да ги контролира сопствените граници, што беше клучно ветување на поддржувачите на Брегзит, од 43 на 50 проценти.

Процентот на луѓе кои мислат дека тоа го влоши глобалното влијание на Британија сега е 50 отсто, од 39 отсто.

„Индипендент“ пишува дека дури и некои поборници за Брегзит стануваат фрустрирани.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе