Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Зеленски: 2023 ќе биде година на победа за Украина

Претстојната 2023 година ќе биде година на „победа“ на Украина во војната против Русија, изјави вечерва украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Дали сакате вера и надеж? Тие две работи се одамна во нашите вооружени сили… Сакате светлина? Тоа е во сите нас, дури и кога нема струја“, рече Зеленски во новогодишната порака емитувана на Телеграм.

“Среќна Нова година! Годината на нашата победа“, додаде Зеленски по нешто повеќе од десет месеци од почетокот на руската инвазија на Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин, од своја страна, во својата новогодишна порака рече дека „моралната и историската вистина“ е „на страната“ на Русија.