Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСветТОП ВЕСТИ

Овие земји први влегоа во 2023 година, а еве ја последната

Првите земји што ќе влезат во 2023 година се островските нации на Тихиот Океан Тонга, Самоа и Кирибати/Божиќниот остров.

Во новата календарска година влегоа напладне по средноевропско време.

Северна и Јужна Америка ќе бидат последниот дел од светот кој ќе ја види 2023 година.

Последното место за дочек на Новата година ќе бидат островот Бејкер и островот Хауланд, два ненаселени американски острови во Тихиот океан, но последната населена територија што ќе го прослави влегувањето во 2023 година ќе биде Американска Самоа, во недела напладне наше време.