Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Нормализиран сообраќајот на северот на Косово, премините Јариње и Брњак се отворени

На северот на Косово и Метохија, Србите ги отстранија речиси сите барикади што ги поставија поради апсењето на сонародниците и доаѓањето на косовските специјалци.

Само на новиот мост во северниот дел на Косовска Митровица – на коловозот има два запалени камиони.

Сообраќајот е нормализиран на сите главни патни правци и на административните пунктови Јариње и Брњак.

Отстранувањето на барикадите го поздравуваат КФОР и ЕУЛЕКС.

Претседателот на Србија им посака на Србите во Косово да останат и да преживеат.

За Телевизија Прва, тој рече дека Србија на Косово и Метохија се борела за зачувување на српскиот народ и мир, но дека Приштина сè уште ја испраќа косовската полиција од јужниот во северниот дел на Митровица.