Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Медведев: Непријателите на Русија ќе се обидат да ја „скршат и потчинат“, но нема да успеат

Заменик-претседателот на рускиот совет за безбедност Дмитриј Медведев денеска изјави дека мотото на Руската Федерација за 2022 година е „нема да ги оставиме нашите сами“.

Тој рече дека Русија „нашироко ги отвори вратите на својата татковина за сите свои браќа и сестри“, пренесува Спутник.

Медведев истакна дека 2022 година беше драматична, но претставуваше и пресвртница, бидејќи Русија „веќе не можеше да го гледа геноцидот што го спроведува украинскиот режим“.

„За целата наша земја и секој од нас годината беше ужасно тешка и драматична. Не можевме повеќе да гледаме како режимот во Киев пука врз граѓаните на Донбас, гради блокади и негува омраза кон Русија и сè што е руско“, рече Медведев.

Тој додаде дека руските власти секогаш ќе ги штитат правата и слободите на руските граѓани и дека Русија сега стана посилна, „бидејќи сите Руси сега се заедно“.

Медведев заклучи дека непријателите на Русија ќе се обидат да ја „скршат и потчинат“, но дека никој нема да успее во тоа, како и дека „ќе се остварат целите на специјалната воена операција“.