Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Извршена е голема размена на затвореници меѓу Украина и Русија

Русија и Украина разменија воени заробеници неколку часа пред новата 2023 година, објавија во саботата канцеларијата на украинскиот претседател и државната новинска агенција од Москва.

Од Кабинетот на украинскиот претседател во Киев, Андриј Јермак, соопштија дека 140 украински војници се вратиле дома, во соопштение објавено на Телеграм.

82 нејзини војници се вратени во Русија, пренесе руската државна новинска агенција ТАСС. Детали за времето и местото на размената на воените заробеници не се објавени.

– Руските војници кои беа разменети, а повеќето беа ранети, веднаш беа пренесени во Москва за понатамошна медицинска помош. Меѓу разменетите Украинци има осум жени, рече Јермак.

Меѓу разменетите Украинци се ранетите и борците од пристанишниот град Мариупол, кој падна во рацете на Русија по долгиот истраен отпор на локалните борци. Добредојдовте дома, драги наши“, напиша Јермак на Телеграм.