30.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАСВЕТ

(Фото) Ова е авионот кој полета во 2023 година, а слета во 2022 година

(Фото) Ова е авионот кој полета во 2023 година, а слета во 2022 година

Временските зони секако можат да бидат збунувачки и веројатно ги збунија патниците на летот што патуваше од Сеул, Јужна Кореја до Сан Франциско, САД на Нова година, што значи дека од 2023 година се враќаше во 2022 година.

Авионот полетал од Сеул 35 минути по полноќ, а во Сан Франциско треба да слета во 17 часот и 14 минути. Временската разлика помеѓу овие два града е дури 17 часа, иако самиот лет трае околу 9 часа.

Следбениците на Flightradar24 кои го објавија ова на Фејсбук се воодушевени, а некои раскажуваат во какви ситуации се нашле.

„Еднаш патував од Сиднеј до Хонолулу со лет од 10 часа. Авионот полетал во 18 часот во сабота и пристигнал во Хонолулу во 7 часот наутро, исто така во сабота! Уживав во две саботи, но дури и џет-лагот беше збунувачки“, вели еден корисник.