Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Британија ќе депортира 50 албански затвореници

Велика Британија ќе депортира 50 албански затвореници во Албанија на отслужување на остатокот од казната.

Како што пишува „Дејли мејл“, со тоа Велика Британија ќе се ослободи од некои исклучително опасни криминалци, а даночните обврзници ќе ги заштедат трошоците за нивното затворање.

Во британските затвори има повеќе од 1.300 албански криминалци“, пишува „Дејли мејл“.

Иако испраќањето 50 затвореници е почеток, сепак има многу албански затвореници кои казната ја отслужуваат во Англија.

Претходно овој месец, британскиот премиер Риши Сунак објави заеднички договор за забрзување на враќањето на албанските државјани кои поднесуваат неосновани барања за азил во ОК, како дел од пошироката стратегија за спречување на миграцијата меѓу каналите, пренесува медиумот.