Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Организацијата за контрола на лековите почна истрага за смртта на 18 деца во Узбекистан

Индиската централна организација за стандардизација на лекови почна истрага за смртта на 18 деца во Узбекистан, поврзани со сирупот против кашлица произведен од индиска компанија, соопштија официјални извори.

Министерството за здравство на Узбекистан тврди дека 18-те деца го пиеле сируп против кашлица „док-1 макс“, произведен од „Марион биотек“ од Ноида.

Хасан Харис, правен застапник на „Марион биотек“, изјави дека владите на двете земји го истражуваат случајот, пренесува индиската новинска агенција PTI.

„Од наша страна нема никакви проблеми или проблеми со тестирањето. Оваа работа ја работиме во последните десет години. Кога ќе дојде владиниот извештај, ќе го разгледаме. Засега производството е стопирано“, изјави Харис.

Според Министерството, хемикалијата етилен гликол била пронајдена во серија сируп при лабораториски испитувања.

Изворите рекоа дека главниот индиски регулатор за лекови побарал повеќе информации во врска со инцидентот од узбекистанскиот регулатор.