Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Борел и министрите за надворешни: Талибанците да ја откажат одлуката за забрана на жените да работат во невладини организации

Министрите за надворешни работи на 12 земји и високиот претставник на Европската унија, Жосеп Борел, денеска изразија сериозна загриженост поради фактот што талибанците им забранија на жените да работат за национални и меѓународни невладини организации и побараа веднаш да се повлече оваа одлука и да се вратат жените и девојчињата во училиштата.

Во заедничката изјава, Австралија, Канада, Данска, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Норвешка, Швајцарија, Холандија, Велика Британија, САД и Борел посочуваат дека наредбата „стравува за милиони Авганистанци кои зависат од хуманитарна помош за нивната опстанокот во ризик“ и ги повикува „талибанците веднаш да ја откажат оваа одлука“.

Тие посочуваат дека жените се клучни за операциите за хуманитарни и основни потреби и додаваат дека невладините организации нема да можат да допрат до најранливите луѓе во земјата за да им обезбедат храна и лекови и други услуги што им се потребни за живот.