Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Ужас: Дете проголта желад во градинка во Србија, почина во болница

Четиригодишно момче почина синоќа во болница во Ниш поради задушување со предмет, пренесе Нова.рс.

„Момче, родено 2018 година, попладнето е примено во многу тешка општа состојба со знаци на тешко оштетување на функцијата на мозокот. Во Ургентниот болнички центар му е изваден туѓ предмет од респираторниот тракт, но за жал тоа не ја промени состојбата на пациентот. И покрај сите преземени мерки, повеќе медицински екипи, синоќа настапи смрт“, соопштија од болницата во Ниш.

Обвинителството соопшти дека имало прекин на дишењето и дека повеќе детали ќе бидат познати по обдукцијата.

Покрената е истрага.

Според Телеграф.рс, детето се задушило откако проголтало желад од елката во градинката „Чаролија“.

Детето во бессознание со возило на Брза помош било префрлено во болницата во Ниш.