Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Трамп во божиќната честитка ги навреди Бајден, демократите и ФБИ

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера објави божиќна честитка, во која ги нарече демократите „левичарски марксистички радикали, кои се обидуваат да ја уништат земјата“ и го обвини Федералното истражно биро (ФБИ) дека „трча и плаќа“ социјални мрежи и одредени медиуми со цел да се промовира „ментално хендикепиран демократ“.

„Среќен Божиќ на сите, вклучително и на радикалните леви марксисти, кои се обидуваат да ја уништат нашата земја, потоа Федералното биро за истраги, кои управуваат и плаќаат за социјалните медиуми и за осакатените електронски медиуми за да промовираат ментално хендикепиран демократ против брилијантниот визионер и сакан на САД, Доналд Трамп“, изјави Трамп на својата социјална мрежа Social Truth, пренесоа американските медиуми.

Некои медиуми објавија дека Трамп алудирал на актуелниот претседател Џозеф Бајден.

Поранешниот американски претседател му честита и на американското Министерство за правда.

„Се разбира, среќен празник на Министерството за неправда, кое ангажира специјален обвинител да го мрази Трамп повеќе од кој било човек на земјата заедно со неговата сопруга и семејството“, додаде Трамп.