16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Нова Година во Црна Гора со бројни музички ѕвезди: Чолиќ, Мерлин, Констракта, Сара Џо, Сенида

Во Црна Гора, во повеќето градови, Новата година традиционално ќе се слави на градските плоштади, со некои од најголемите музички ѕвезди од поранешна Југославија, јавува Анадолија.

Како и обично, најбогата програма е на црногорското приморје. Меѓу другото, ќе се слави во Котор, Будва, Бар и Тиват.

Которчани ќе бидат воодушевени од легендата на југословенската забавна музика, Здравко Чолиќ, а за добредојде тој и неговиот бенд ќе настапат на главниот плоштад во Котор на 31 декември. Како воведна група ќе настапи и боке тимот „Тоќ“.

Во Будва атмосферата за дочекот на Новата година ќе ја загрее уметницата Ана Ѓуриќ Констракта, а потоа бендот „Дубиоза колектив“. Во 2023 година граѓаните ќе ги воведе Златан Стипчиќ Џибони.

Подготвена е и новогодишната реприза во Будва, за 1 јануари, кога ќе настапат Сара Џо, Сенида, а ѕвезда на вечерта ќе биде најпопуларната музичка ѕвезда со која многу општини во Црна Гора преговарале, Дино Мерлин.

Новогодишната ноќ во Бар ќе започне со прославата на Детската Нова година која ќе започне во 12 часот. Ноќта ќе ја одбележи настапот на БиХ. групи Рок ко фол. Во 2023 година граѓаните ќе ги запознае Сара Џо. Новогодишната реприза ќе ја одбележи бар групата Грим, а подоцна ќе настапи и Ван Гог.

Тиват на плоштадот подготви и новогодишна прослава. Програмата ќе започне со Детска Нова Година во 11 часот. Вечерта ќе настапи и бендот Perpetuum Mobile. И во 2023 година, граѓаните ќе ги запознае Индира екс Колонија.

Новогодишната реприза ќе започне со настап на Верица Чуљковиќ и диџеј Данило Радусиновиќ. Вечерта ќе има настап на тамбурашкиот бенд „Ла Банда“, а потоа настап на Жељко Бебек.

Главниот град на Црна Гора – Подгорица, за разлика од претходните, годинава нема да организира новогодишна ноќ на градскиот плоштад.

Спонзорирано: