Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Маск потврди: Повеќе од 100 сателити Starlink се активирани над Иран

Еден од најбогатите луѓе, извршен директор на SpaceX и Tesla и Твитер, Илон Маск (Илон Маск) рече дека сега има повеќе од 100 активни сателити Starlink во Иран.

Сателитите беа активирани три месеци откако Маск напиша дека ќе ја активира услугата поради протестите во земјата. Старлинк беше активиран како дел од напорите поддржани од САД „да се промовира слободата на Интернет и слободниот проток на информации“ за жителите на Иран.

Така, Маск би можел да им помогне на Иранците да ги заобиколат владините ограничувања за пристап до Интернет и одредени платформи за социјални медиуми поради протестите низ целата земја.

Да потсетиме, Иран е окупиран со протести по убиството на Махса Амини (22) во септември во полициски притвор. Таа и претходно била уапсена од полицијата поради носење „несоодветна облека“.