Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Лавров: Анонимни претставници на Пентагон се закануваат со атентат на Путин

Изјавите на анонимни претставници на Пентагон за напад што ќе го „обезглави Кремљ“ всушност се закани за атентат врз претседателот на Русија, изјави министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров во интервју за ТАСС.

„Вашингтон води во ова, бидејќи некои анонимни функционери од Пентагон всушност се закануваат дека ќе извршат изнемоштен напад врз Кремљ, што всушност е закана за атентат врз рускиот претседател“, рече Лавров.

Тој исто така предупреди дека „ако некој навистина размислува за такви идеи“, мора да биде свесен за „можните последици од таквите планови“.