Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

НЕ МУ Е ПРВ ПАТ Војникот кој го претепа Дедо Мраз повторно е обвинет за напад

Вчера низ социјалните мрежи се прошири видео од бруталното претепување на млад човек облечен како Дедо Мраз во Славонски Брод. Од полицијата потврдија дека нешто по 15 часот добиле дојава за тепачка меѓу неколку лица

На видеото од тепачката се гледа како млад човек облечен како Дедо Мраз лежи на патот. Кога младиот човек се обидел да стане, му пришол друг млад човек и силно го удрил со нога во главата. После тоа, удрениот млад човек паѓа во несвест на асфалтот.

Младиот човек кој го шутна младото момче облечен како Дедо Мраз е припадник на хрватската војска. Министерството за одбрана вчера го осуди инцидентот и побара од Воената полиција да спроведе истрага.

Како што неофицијално дознава ХРТ, напаѓачот пред две години веќе бил дисциплински и кривично одговорен за нанесување телесни повреди и смртна закана. Не го избркаа од војска, но во меѓувреме напредуваше и добиваше награди.

ХРТ разговараше со Златко Ереиза, таткото на нападнатиот млад човек.

-Тоа е траума за секој родител и дете. Не можете да зборувате за тоа, треба да го доживеете и потоа да живеете со него. Тешко е да се доживее. Сега сочувствувам со сите родители кои претрпеа такво нешто – рече тој.

Таткото на претепаниот млад човек изјави дека правдата ќе ја бара на суд.

– Не можам да разберам дека некој може на Бадник. Немам негов контакт ниту го сакам. Не сакам да го осудувам, имаме право, судството ќе си ја заврши работата. Не можам да спијам како родител. Тешко ми е, жена ми плаче, јас плачам – вели Златко Ереиз.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе