Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БизнисАнализаТОП ВЕСТИ

Македонија меѓу земјите со најевтин бензин и дизел, втора е Црна Гора, а кај комшиите литар дизел се точи за над 120 денари – Список на европските држави и цените на горивата

По последните промени на цените на горивата во земјава Македонија се најде меѓу земјите со најниска цена на горивата во цела Европа. Можеби ова е и причината што голем број на граѓани од Албанија, Грција, Србија и Бугарија кои се во близина на граничните премини ги запоседнаа нашите бензински пумпи.

Во Македонија во моментов бензинот 95 се точи за 77,50 денари, еуросупер 98 за 79, 50 денари, а дизелот за 79,50 денари.

Кај комшиите цените заклучно со завчера беа следни:

Во Србија бензините се продаваат за 95 денари за литар за бензинот 95, , дизелот се точи за 105 денари.

Во Албанија пак цената на бензинот еуросупер 95 е 106 денари, додека дизелот е 120 денари за литар.

Во Бугарија пак цените на горивата се следни: бензините се точат за 91 со 104 денари, а дизелот е исто 104 денари.

Во Грција горивата се уште поскапи, па дизелот таму се точи 123 денари, додека бензинот 95 се продава за 127 денари од литар. Еуросупер 98 се продава за 136 денари од литро.

Црна Гора пак е втората земја после Македонија од европските земји која има најевини горива. Бензинот се продава за 89 денари, еуросупер 98 се продава за 92 денари од литар, а дизелот за 100 денари од литар.

Целиот список во кој не се внесени евро-азиските земји Русија и Турција, погледнете го во продолжение:

ДРЖАВА БЕНЗИН БМБ-95 БЕНЗИН БМБ-98 ДИЗЕЛ
Албанија 208,79 ALL (1,73 EUR) 236,91 ALL (1,96 EUR)
Австрија 1,73 EUR 1,91 EUR 1,95 EUR
Белгија 1,89 EUR 2,05 EUR 2,13 EUR
БИХ 2,89 BAM (1,48 EUR) 3,30 BAM (1,69 EUR) 3,47 BAM (1,78 EUR)
Бугарија 2,91 BGN (1,49 EUR) 3,33 BGN (1,70 EUR) 3,33 BGN (1,70 EUR)
Чешка 42,69 CZK (1,75 EUR) 44,04 CZK (1,81 EUR) 46,29 CZK (1,90 EUR)
Црна Гора 1,46 EUR 1,50 EUR 1,64 EUR
Данска 14,19 DKK (1,91 EUR) 15,18 DKK (2,04 EUR) 14,19 DKK (1,91 EUR)
Естонија 1,83 EUR 1,88 EUR 1,89 EUR
Финска 2,01 EUR 2,11 EUR 2,19 EUR
Франција 1,79 EUR 1,87 EUR 1,95 EUR
Грција 2,07 EUR 2,22 EUR 2,01 EUR
Хрватска 11,480 HRK (1,52 EUR) 13,360 HRK (1,77 EUR) 12,500 HRK (1,66 EUR)
Ирска 1,82 EUR 2,18 EUR
Италија 1,80 EUR 2,01 EUR 1,92 EUR
Летонија 1,75 EUR 1,78 EUR 1,87 EUR
Литванија 1,69 EUR 1,73 EUR 1,85 EUR
Луксембург 1,59 EUR 1,81 EUR 1,73 EUR
Унгарија 670,00 HUF (1,64 EUR) 720,00 HUF (1,76 EUR) 730,00 HUF (1,78 EUR)
Македонија 77,50 MKD (1,25 EUR) 79,50 MKD (1,28 EUR) 79,50 MKD (1,28 EUR)
Германија 1,88 EUR 1,98 EUR 1,97 EUR
Холандија 2,08 EUR 2,15 EUR
Норвешка 21,190 NOK (2,02 EUR) 22,590 NOK (2,15 EUR) 22,52 NOK (2,15 EUR)
Полска 6,66 PLN (1,41 EUR) 7,58 PLN (1,61 EUR) 7,90 PLN (1,68 EUR)
Португалија 1,89 EUR 2,00 EUR 2,03 EUR
Романија 7,42 RON (1,52 EUR) 8,20 RON (1,70 EUR) 8,72 RON (1,81 EUR)
Русија 51,60 RUB (0,44 EUR) 61,95 RUB (0,53 EUR) 54,30 RUB (0,46 EUR)
Словачка 1,72 EUR 1,89 EUR 1,90 EUR
Словенија 1,46 EUR 1,83 EUR 1,62 EUR
Шпанија 1,79 EUR 1,89 EUR 2,02 EUR
Србија 171 RSD (1,60 EUR) 201 RSD (1,71 EUR)
Шведска 19,94 SEK (1,81 EUR) 20,890 SEK (1,90 EUR) 24,720 SEK (2,25 EUR)
Швајцарија 1,91 CHF (1,95 EUR) 1,92 CHF (1,96 EUR) 2,26 CHF (2,31 EUR)
В. Британиja 1,68 GBP (1,94 EUR) 2,00 GBP (2,31 EUR) 1,93 GBP (2,23 EUR)

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе