Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

УЖАС ВО БИХ: Во БиХ момче било силувано од врсници поради предизвик на ТикТок?

Во приватна зграда во Грачаница, во областа на Тузланскиот кантон, неколку момчиња наводно силувале свои врсници.

Овој страшен случај бил пријавен и во полиција.

– Во врска со вашето барање, ве известуваме дека службениците на Полициското одделение на МУП ТК, во соработка со Обвинителството на кантонот Тузла, ги преземаат потребните мерки и дејствија во врска со настанот кој на 18.11.2022 година бил пријавен на ул. ЈУ Грачаница, а кое, според пријавителот, се одвивало во приватен објект, а не во просториите на училиштето во Грачаница. Со оглед на чувствителноста на истрагата и заштитата на малолетниците – актери на споменатиот настан, не можеме да дадеме повеќе информации – соопштија од Министерството за внатрешни работи на кантонот Тузла.

Според неофицијални информации, наводно станува збор за предизвик на TikTok направен од ученици од основно училиште, а се е снимено со мобилни телефони.