Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Силна детонација вечерва одекна во Северна Митровица

Силна детонација одекнала во северниот дел на Косовска Митровица вечерва околу 21:45 часот.

Се работи за силно пиротехничко средство, а не за бомба, потврдија за КоССев од косовската полиција.

Пиротехничкото средство било фрлено кон Трите солитери, во близина на скалите кај Медицинското училиште.

Силната детонација дополнително ги вознемири граѓаните на Косовска Митровица и се слушна во сите делови на градот. Пиротехнички средства со исклучително силна детонација веќе неколку дена се фрлаат во северна Митровица, и во мултиетничките делови на градот.

Токму овие експлозии, заедно со другите инциденти во претходните денови, послужија како причина за распоредување на засилени сили на косовската полиција во северна Митровица од синоќа. Во прашање се албанските полицајци кои дополнително ги обезбедуваа, покрај Тројцата пасијанс, босанскиот Махала, Микро населба и Брѓане.