Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

САД ги отфрлија обвинувањата: Саудискиот принц Салман нема да биде суден

Американскиот федерален судија за округот Колумбија, Џон Д.

Основа за одлуката беше правната заштита на која принцот има право во неговата нова функција како премиер на Саудиска Арабија.

– Соединетите Држави го информираа судот дека тој има имунитет и затоа Бин Салман „има право на имунитет на шефот на државата… додека тој останува на функцијата“, напиша Бејтс во својата пресуда во вторникот, која исто така ги отфрли тврдењата против двајца високи саудиски функционери. службени лица поради немање соодветни докази за утврдување на надлежноста на судот за нивниот предмет.

САД му дадоа имунитет на саудискиот престолонаследник од гонење за убиството на Кашоги.

Минатиот месец, администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден пресуди дека Мохамед, познат и како „МБС“, е имун на тужбата поднесена во 2020 година од страна на свршеничката на Кашоги, Хатиџе Џенгиз, и организацијата за граѓански права, основана пред неговата смрт, DAWN.

На 27 септември, Мохамед беше назначен за премиер од неговиот татко, кралот Салман – само шест дена пред крајниот рок поставен од американскиот Стејт департмент за да се утврди дали МБС е имун од правна постапка.

Џамал ​​Кашоги, кој првично беше близок со саудиската влада, а подоцна стана нејзин критичар, беше убиен во декември 2018 година во конзулатот во Истанбул. Иако Саудијците ја негираа вмешаноста на Бин Салман, Америка го смета за организатор на убиството.