Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСветВо тренд...

ЕК побара од Северна Македонија и Црна Гора: Воведување визен режим за Косово

ЕК призна дека погрешно го поставила продолжението каде од Северна Македонија и Црна Гора се бара да го утврдат визниот режим за Косово, пренесува Коха.

Европската комисија направи „грешка“ во годишниот мониторинг извештај за земјите со визна либерализација, објавен на 5 декември.

ЕК најави дека нема промена во ставовите и силно ја поддржува либерализацијата на визите за граѓаните на Косово и бара без одлагање да се укине визниот режим во Шенген зоната.

Продолжението кое бараше Северна Македонија и Црна Гора да издаваат визи за граѓаните на Косово бидејќи, како што се тврди, овие две земји не ја усогласиле својата визна политика со Европската унија, предизвика реакции во Косово, меѓу кои и косовскиот амбасадор во Брисел, Агрон. Бајрами. Тој го опиша воспоставувањето на визниот режим како „неприфатливо“, но еден ден подоцна рече дека ЕК ќе ја исправи оваа грешка.

„Можам да потврдам дека нема апсолутно никаква промена во ставовите на Европската комисија и ние апсолутно ја поддржуваме слободата на движење во регионот“, изјави на прес-конференција портпаролот на Европската комисија, Ерик Мамер.

Од ЕК најавија дека оваа грешка ќе се коригира со нова верзија на истиот извештај. Оваа институција на ЕУ најави дека овој пропуст ќе биде во спротивност со изразената поддршка на ЕУ за слободата на движење меѓу земјите од регионот на Западен Балкан. И претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен го поддржа договорот постигнат во рамките на Берлинскиот процес за слободно движење само со лични карти меѓу земјите од Западен Балкан.

Во меѓувреме, портпаролката за внатрешни работи на ЕК, Анита Хипер, рече дека ЕК „целосно ја поддржува слободата на движење во регионот и целосно ја поддржува либерализацијата на визите за Косово, како прашање на приоритет“.

„Што се однесува до конкретното прашање од регионот, ние го подобруваме и ќе биде објавена подобрена верзија“, рече таа.

Косово е единствената земја во регионот која нема визна либерализација со Европската унија. Во моментов, Европскиот совет доби мандат да преговара со Европскиот парламент за визниот процес за Косово.

Според одлуката, безвизното патување за граѓаните на Косово ќе биде овозможено со стапување во сила на европскиот систем за патување ETIAS, а датумот за тоа е 1 ноември 2023 година.