Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветСпортТОП ВЕСТИ

Нова одлука на советот на ЕУ: Заобиколувањето на санкциите е кривично дело

Советот на Европската Унија донесе одлука заобиколувањето на санкциите воведени од ЕУ да се вклучи во листата на кривични дела, соопшти Советот на Европската Унија во Брисел.

„Советот едногласно одлучи непочитувањето на санкциите да се вметне во листата на кривични дела во ЕУ, која е вклучена во договорот за функционирање на Европската Унија“, се наведува во соопштението.

„Од суштинско значење е овие санкции да бидат целосно спроведени. Во моментот земјите членки имаат разни дефиниции за тоа што претставува прекршување на рестриктивните мерки и кои казни треба да се применат во случај на прекршување“, објаснуваат од советот.

На почетокот на октомври Европската Унија го воведе осмиот пакет-санкции против Русија, кој ја вклучува законската основа за одредување на ценовниот плафон за транспорт на руска нафта до трети земји по морски пат.

Планот е да се воведе лимит за цената на нафтата од 5 декември 2022 година, а за нафтените деривати на 5 февруари 2023 година.

Во моментот се размислува за ограничување на цените на бензинот, но не е донесена конечна одлука.

Претходно, рускиот претседател Владимир Путин, коментирајќи ја идејата за ограничување на цените на руските енергетски производи, рече дека Русија нема да им испорачува ништо на странски земји доколку тоа е спротивно на нејзините сопствени интереси.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе