Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Вархељ: Босна и Херцеговина може да добие статус на кандидат за влез во ЕУ во следниот месец

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Оливер Вархељ потврди дека Босна и Херцеговина може да добие кандидатски статус за членство во ЕУ во следниот месец.

„Во рамките на Европската комисија ги удвоивме нашите напори да ги ставиме предлозите за проширувањето на маса. Оваа година веќе им доделивме кандидатски статус на Украина, Молдавија и Грузија и верувам дека оваа година ќе имаме уште една позитивна одлука за Босна и Херцеговина“, рече Вархељ на конференцијата за новинари во Барселона, каде што се одржува Форумот на 43 земји од Унијата за Медитеранот, пренесе „Хина“.

Последна земја што стана членка на ЕУ беше Хрватска во 2013 година.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе